A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli. (Ga 5,15)

Życie w świecie

"Zadaniem ludzi świeckich, z tytułu właściwego im powołania, jest szukać Królestwa Bożego, zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej... Szczególnym więc ich zadaniem jest tak rozświetlać wszystkie sprawy doczesne... i tak nimi kierować, aby się ustawicznie dokonywały i rozwijały po myśli Chrystusa i aby służyły chwale Stworzyciela i Odkupiciela."

(Katechizm Kościoła Katolickiego 898)

Zapraszamy do lektury naszych świadectw o życiu w świecie.

Pustynia

"Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca."
(Oz 2,16)

ręka z pustynnym piaskiem Myślę, że nieprzypadkowo czas samotności i wyciszenia nazywany jest pustynią. Ma on, bowiem wiele wspólnego z pustynią geograficzną. Dlatego wydaje mi się, że warto sobie taką pustynię geograficzną przypomnieć i postawić przed oczami. Jest to miejsce piękne pięknem przyrody, wielkością przestrzeni, wolnością... z drugiej zaś strony - pełne grozy.

Czytaj całość...

 

Rekolekcje w Karmelu

"Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Pana, Boga Zastępów."
(1Krl 19, 10a)

Rekolekcje... co roku rekolekcje... Patrząc bardzo powierzchownie, można by pomyśleć "znowu to samo"... Ten sam plan dnia w czasie rekolekcji, te same nabożeństwa, ścisłe milczenie... "jak zawsze"... A potem przyjazd do domu i nieoczekiwane pytanie znajomej osoby: "Jak ty możesz się tam nie nudzić, tylko milcząc i milcząc?"...

Czytaj całość...

 

Konsekracja

"Chciałam żyć jak w zakonie, ale nie być siostrą zakonną"

Chciałam żyć jak w zakonie: chodzić codziennie na Mszę świętą, modlić się Liturgią Godzin, żyć pobożnie, ale mieszkać w swoim mieszkaniu i pracować zawodowo. To były moje ideały - i jeszcze nie wiedziałam, że te pierwsze poruszenia wewnętrzne były związane z moim powołaniem. Zrodziło się ono we mnie w związku z dość częstymi wyjazdami pielgrzymkowymi. Kiedy wracałam do domu, napełniona pozytywnymi doświadczeniami, pytałam siebie: gdzie jest moje miejsce? w świecie? w jakim stanie mam realizować życie, by go nie zmarnować?

Czytaj całość...

 

© Elianum
Wszelkie prawa zastrzeżone.